مقالات

چگونه سایز لاستیک را بخوانیم و معنای اعداد روی آن را بدانیم؟

تایر هم مانند هر کالای دیگری، مشخصات کلیدی خاص خودش را دارد و به عبارتی، باید برای شناخت یک تایر، زبان تایرها را بدانیم. این زبان در قالب اعداد و حروف، تایر را به ما می شناساند و زبانی است جهانی که مورد قبول تمام خودروسازان دنیاست.

اولین و مهمترین مشخصه ای که باید درباره ی تایر بدانیم، سایز یا اندازه ی تایر است. در اینجا از زبان تایر کمک می گیریم. اندازه هر تایر، بسته به ساختار و دسته بندی آن، به زبان های مختلفی بیان می شود. بطور مثال زبان اندازه نویسی یک تایر با ساختار رادیال، با زبان اندازه نویسی یک تایر با ساختار بایاس متفاوت است. اما با توجه به اینکه در حال حاضر بیشتر تایرهای مصرفی در کشور و حتی در دنیا، از نوع رادیال است، ما به معرفی زبان این دسته از تایرها می پردازیم و در فرصتی دیگر، با ویرایش این نوشته، زبان های دیگر را هم به شما کاربران گرامی معرفی خواهیم کرد.

زبان تایرهای با ساختار رادیال بسیار ساده است، اما اینطور نیست که با نگاه کردن به اندازه ی یک تایر رادیال، بتوانید همه ی اطلاعات لازم را به دست آورید. بنابراین باید معنای اعداد و حروف و نشانه ها را بدانید. با یک مثال، این موضوع بهتر روشن می شود:

در تصویر بالا، اندازه یا سایز تایر این است:

۲۰۵/۵۵R16

این سایز را از چپ به راست می خوانیم و اعداد و حروف آن را بررسی می کنیم:

۱- عدد ۲۰۵، پهنای مقطع تایر (Section Width) بر مبنای میلیمتر است. یعنی فاصله ی بین دیواره ی بیرونی یک سمت و دیواره ی بیرونی سمت دیگر. اما تعریف فنی و دقیق آن مطابق استانداردها عبارت است از: بیشترین فاصله ی بین سطح خارجی دیواره های تایر باد شده در راستای موازی با محور مرکزی رینگ به نحوی که شامل برجستگی های مربوط به تزئینات یا نشانه گذاری یا برآمدگی های محافظ روی دیواره ها نشود.

۲- عدد ۵۵، نسبت منظر (Aspect Ratio) است که بصورت درصد نوشته می شود و منظور از آن این است که ارتفاع مقطع تایر یا به عبارتی فاصله ی طوقه ی تایر تا سطح آج، برابر با ۵۵% پهنای مقطع تایر است. در این مثال، ارتفاع مقطع برابر است با:

۲۰۵ * ۰٫۵۵ = ۱۱۲٫۷۵ mm

۳- حرف انگلیسی بزرگ R، کوتاه شده ی واژه ی Radial است که ساختار تایر را بیان می کند. در قسمت ساختار تایر، بیشتر در این باره توضیح داده شده است.

۴- عدد ۱۶، قطر طوقه ی تایر و یا قطر رینگ استاندارد تایر است بر مبنای اینچ.

در شکل زیر، هر یک از اعداد بالا بصورت تصویری به نمایش در آمده اند:

از اینکه تا پایان این نوشته با حامی تایر همراه بودید، از شما سپاسگزاریم. / نویسنده: مدیر وبسایت

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها